Historie brýlí

Brýle jsou podle odborníků považovány za pátý nejdůležitější vynález od doby, kdy lidstvo objevilo oheň a vynalezlo kolo. Přestože je dnes těžké ocenit, brýle představovaly revoluci pro zrakově postižené osoby, které po staletí neměly žádné řešení. I když nyní brýle považujeme za samozřejmost, vývoj moderních brýlí, jak je známe dnes, trval nesmírně dlouhou dobu.

Arabský vzdělanec a astronom Ibn al-Heitam (přibližně 965 1040 našeho letopočtu) byl první, kdo přišel s nápadem, že by hladké čočky mohly pomoci lidem trpícím problémy se zrakem. Jeho dílo Kniha optiky bylo v roce 1240 přeloženo do latiny a získalo vysokou pozornost v klášterních komunitách. Právě zde se jeho myšlenky staly realitou: italští mniši ve 13. století vyrobili první čočku z křišťálu a křemene, která zvětšila písmena po přiložení na text. Tento čtecí kámen znamenal významné zlepšení kvality života pro mnoho starších mnichů trpících dalekozrakostí. V této době se také začalo používat německé označení pro brýle, slovo Brille, odvozené od slova beryll, což byl název vyhlazeného křišťálu, použitého k výrobě prvních čoček.

Zatímco čtecí kameny pomáhaly s každodenním viděním, k brýlím, jak je známe dnes, to mělo ještě dlouhou cestu. Velký pokrok přišel ve 13. století ve slavných sklárnách na ostrově Murano. Murano, malý ostrov severně od Benátek, byl dlouho centrem ruční výroby skla. Odborné znalosti sklářských řemeslníků byly důkladně střeženy: složení bylo přísně tajné a italští skláři, tzv. cristalleri, nemohli opustit ostrov Murano.

Na konci 13. století se sklářům podařil průlom: vybrousili první dvě vypouklé čočky, které umístili do dřevěného kroužku s vřetenem a spojili je nýtem. Tak vznikly první brýle! I když ještě nebyly připevněny na hlavu, byly neocenitelným zlepšením pro zrakový komfort. Nositelé museli dvojité brýle jednoduše držet před očima. Tento vynález byl zvěčněn ve freskách v dominikánském klášteře San Nicolo v Trevisu namalovaných v roce 1352 Tomasem di Modena. Ovšem tajemství výroby skla nebylo možné navždy udržet v tajnosti. Aby si Benátky udržely vedoucí pozici na sklářském trhu, přístup k výrobě očních skel byl po roce 1300 povolen pouze těm, kteří byli členy sklářské komunity cristalleri.

Až v roce 1728 přišel optik Edward Scarlett s konstrukcí spánkových brýlí s moderním bočním úchytem, nejprve před a později za ušima. Moderními typy obrub se staly i lorňon na dlouhém ručce.